Achievement


Otago Girls' High School was the first state secondary school for girls in the Southern Hemisphere. We are proud of the young women of Dunedin who have achieved personal excellence since Otago Girls' was founded in 1870.

An unequalled tradition of success in educating girls has seen Otago GIrls' graduates become New Zealand's first women doctors, lawyers and judges; win Olympic and Commonwealth games medal, and gain international recognition in cuisine, music and the arts.

The following are a few of our amazing student achievements over the past year.

  • Rose Stevenson was selected as a  member of the New Zealand Secondary Schools' Symphony Orchestra.
  • Nikita Gibson was a finalist in the Vocal Solo section of the Gold Guitar Awards and also gained a number of highly commended awards.
  • Sabrina Swerdloff was selected to travel to Croatia to represent New Zealand at the World Schools' Debating Championships. 
  • Priyanka Poulton who won the regional final of the United Nations Association of New Zealand speech competition
  • Lucy Matehaere was selected to travel to Bulgaria to compete at the ICF Canoe Sprint Junior World Championships.
  • Ashleigh Allum spent three weeks representing Otago Girls’ High School as a participant in the 2018 Confucius Institute cultural camp in Wuhan, Beijing and Shanghai.
  • Anna Dawes won an ICAS English medal for being first in New Zealand in this examination.
  • Hayley Dick was selected to travel to New York and Europe with 'United Nations Youth New Zealand'
  • Emily Atkinson was the Army Cadet of the Year.
  • Erin Ford was accepted for the International Youth Science Forum in London.
  • Sarah de Vries and Rose Stevenson were second in the South Island Chamber Music Competition.
  • Ashley Dickinson was selected for the Under 18 New Zealand Ice Hockey team.
  • Tuihana Taiaroa-Smithies was selectded for the Shakespeare Glove Centre New Zealand Young Shakespeare Company to travel to London.
  • Alexandra Martin was the winner of the Rour Way Rotary Speech Competition.
  • Katie Gotlieb was place second in the National Secondary Schools' Poetry competition.
  • Hannah Matehaere was a member of the Under 16 New Zealand Basketball team.
  • Jade Middleditch was selected for the New Zealand Secondary Schools' Football team.
  • Jenna Thorne was selected for the overall National Super Seven Hannah King and Ella RooneyTeam at the National Secondary Schools' Volleyball tournament.
  • Hannah King and Ella Rooney recieved Pasifika Education Awards for their outstanding achievements in Level 2 NCEA results in 2017.
  • Jenna Thorne was selected for the New Zealand Under 19 Volleyball team to travel to Vietnam. Hannah Moore was selected as the non-travelling reserve.
  • Hannah Moore and Taylor Thorne was named in the New Zealand Under 19 Development team.

 

PDF download

Prize list 2017
0.25mb PDF file